WhatsApp

Beyin Kanseri

Beyin Kanseri

Beyin Kanseri Nedir?

 

Kanser hücresi vücudun herhangi bir alanında çeşitli sebeplerden kaynaklı genetik mutasyonlar geçirmesi sonucu kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile adlandırılır.

 

Kontrol dışı ve sınırsız çoğalan hücreler ilk olarak tümör adı verilen kitleler açığa çıkartır.

Ve bu kitleler zaman geçtikçe çevre dokulara ve bazen uzak vücut dokularına yayılım gösterirler. Bu olay beyindeki hücrelerde ortaya çıktığı zaman bu olay beyin kanseri olarak adlandırılır.

 Beyinde bulunan farklı dokulara ait hücreler kontrol dışı çoğalarak belirli boyutlara sahip kitleler geliştirir. Bu kitleler iyi huylu olarak adlandırılır genellikle çevre dokulara yayılım göstermezler sabit kitleler olarak gözlemlenir. Bununla beraber beyin sınırlı bir bölgede bulunan ve çok fonksiyonel bir organ  olduğu için nispeten minimal  boyutlu iyi huylu bir tümör olsa dahi sinir sistemi açısından önemli klinik bulgulara yol açabilir.

Beyin kanserinde tümör istem dışı büyümeye ve kontrolsüzce büyümeye başlar. Ve çevre dokulara yayılarak işgal eder ve uzak dokulara da yayılım sıçrama yapar. Bu sebeple iyi huylu tümörlere göre daha ciddi ve hayatı tehtit edici klinik sebeplere neden olur .

 

 

Beyin Kanseri Neden Olur ?

 

 Beyin kanserinin asıl nedeni diğer kanser çeşitlerinde de oldduğu gibi tam olarak bilinmemektedir fakat yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda belirli etkenlere maruz olan bireylerde toplumun diğer kesimine göre kanser oluşma imkanının daha yüksek bir oranda olduğunu göstermiştir.

 

Beyin Kanseri Risk Faktörleri ?

 

 • Genetik ( Birinci derece ve ailesinde kanser hücresi olan kişiler)
 • Yaş ( Yaş ilerledikçe kanser oluşma riski artar)
 • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ( Bu ürünlerin içinde yer alan kimyasallar kanser oluşum riskini arttıtrır)
 • Kimyasal maddeler ( İnsan vücuduna sağlığına sararlı kimyasallara maruz kalan kişilerde kanser oluşum riski artar)
 • Enfeksiyonlar ( Eptein barr ve enfeksiyöz mononüklöz gibi virüsler kanser oluşum riskini arttırır)

 

Bunlarla beraber beyin dokusunda en çok karşılaşılan kanserler vücudun başka bir alanında açığa çıkan kanserlere ait metastazik yayılımlardır. Bu sebeple farklı bir türde kansere yönelik tedavi gören bireyler beyinde tümör hücresi gelişmesi açısından riskli olarak kabul edilir.

 

Beyin kanseri belirtileri nelerdir ?

 

 • Şiddetli hastalığın ilerlemesiyle ilişkili baş ağrısı
 • Şiddetli bir şekilde bulantı ve kusma
 • Koordinasyon konsantrasyon gibi bilişsel yetkinliklerde azalma
 • Güç kaybı hareket kaybı ya da fazla kasılmaya bağlı katılık
 • Vücudun çeşitli alanlarında his kaybı uyuşma ve elektriklenme hissi
 • Görmede bozukluk görme kaybı cift görme göz hareketlerinin kısıtlığı
 • Konuşmada ortaya çıkan bozukluklar
 • Unutkanlık ve hafıza kaybı
 • Bayılma
 • Benliğinizde ortaya çıkan değişmeler ve psikolij sorunların açığa çıkması.

 

 

Beyin Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

 

Kesin tanısı kanser hücresinin sebep olduğu kitleden örnek alınması sonucunda patolojik inceleme ile konur. Ama bu patolojik işlemden önce çeşitli radyolojik tetkikler ile değerlendirilme yapılır.

 

 • Bilgisayarlı tomografi (BT)

 

Beyin dokusunda bulunan kitleler değerlendirilerek bilgisayar yardımı ile üç boyutlu inceleme yapılmasıdır.

 

 • Manyetik Rezonans (MR)

 

Bu yöntemde kitlenin yakın dokularla ilişkisi hakkında önemli veriler elde edilmektedir.

 

 • PET BT

 

Kanser hücresinin çevre dokulara yaygınlığını ve yayılım olasılığının değerlendirilmesinin yapılması için kanser hücrelerinin boyanmasını sağlayan bir biyoaktif madde ile görüntülenmesidir.

 

 • Lomber Ponksiyon (LP)

 

Beyin ve omurilik çevresinde beyindeki belirli hücreler tarafından üretilen beyin omurilik sıvısı bulunur bu sıvııya BOS adı verilmektedir. Bu sıvı beyinin biyokimyasal özelliklerinin incelenmesine imkan veren önemli bir vücut sıvısıdır. Bos örneği ile sıvıya geçiş gösteren kanser hücreleri tespit edilir ve bazı vakalarda doku örneklenmesine gerek kalmadan kanser tanısı koymak mümkünüdür.

 

Tüm bu değerlendirmelerin yanı sıra gerek duyulduğu takdirde uygun kitlere yönelik biyopsi alınmasına dair cerrahi müdahaler yapılabilir.

 

Beyin kanseri tedavisinde ne yapılır ?

 

Özellikle tümörün bulunduğu konuma çevreye dokularla olan ilişkisine bağlı boytu biyolojik özellikleri yayılım yapıp yapmadığı gibi koşullara göre belirlenir. Radyolojik görüntülemelerle evresi belirlenen ve patolojik inceleme ile biyolojik özellikleri belirlenen kanser hücresine yönelik tedavi yöntemleri şunlardır ;

 

 • Cerrahi Operasyon

 

Uygun alan ve boyutta olan beyinde ki kitlelerin tedavisinde ana yaklaşım kitlenin cerrahi işlemler çıkartılmasıdır.

 

 • Radyoterapi

 

Radyasyon kafatası içersinde. Olan duyarlı kitlelere ulaşabildiğinden dolayı tedavide önemli uygulamalar arasındadır. Yeterli doz ve sürede radyoterapi uygulanması nörolojik kanserlerde etkili bir yöntemdir.

 

 • Kemoterapi

 

Kanser hücrelerinin biyolojik özelliklerine uygun kemoterapi ilaçlarnın verilmesi tedavide önemlidir. Kemoterapi ve radyoterapi cerrahi işlemle alınamayan mikroskobik kanser hücrelerinin önlenmesi için uygulanabilir. Kemoterapi kan damarları üzerinden düzenli verildiği gibi lokal hedefleme ile Lp yoluyla bos. Sıvısınna da vermek mümkündür.

 

 • Akıllı ilaç tedavisi

 

Bağışıklık sisteminin kanserli dokuya saldırmasını uyararak tedavide etkili olmaktadır.

 

BWellTR olarak medikal turizmde size en konforlu hizmeti sunmaktayız. Hizmetlerimiz arasında Türkiyede tedavisini olmayı arzuladığınız hastalık veya medikal işlemlerle ilgili sizlere en kaliteli şekilde sağlık danışmanlığı yapıyoruz. Tedavisini almak  istediğiniz hastalıklar ile  ilgili doktorlarımız tarafından aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgiler tarafınıza sağlanır. Sizleri vip araçlar ile havaalanından alarak konaklama yapacağınız otelinize transferinizi yapıyoruz. Geçireceğiniz operasyondan ve alacağınız tedaviden önce doktorunuz ile ön muayene görüşmesi ayarlanır ve size en uygun tedavi süreci ve operasyon işlemi planlanır Eski tetkik ve sonuçlarınız sizden istenir ve en yeni olan sonuçlarınız ile eski sonuçlarınızın karşılaşması için uzman doktorlar tarafından bir konsey kurulur bu konsey sonucunda hastalığınız ile ilgili en uygun tedavi seçenekleri sizin için planlanır. Operasyon ve tedavi süreci beraberindeki hastane sürecinizde sizlere kendinizi yalnız hissetmemeyeceğiniz konforlu ve rahat bir tecrübe sağlanması için tercümanınız her daim yanınızda oluyor. Operasyon ve uygulanan tedaviler sonrasında hastane çıkışından itibaren vip transfer aracınız sizleri tekrardan konaklayacağınız otele bırakmaktadır. Tüm bunların yanında transfer, konaklama ve tedavi sürecinizin yanı sıra ek olarak dünyanın en güzel turistik şehirlerinden biri olan İstanbul turu sizleri beklemekte…Dilediğiniz taktirde bu eşsiz şehri kültürel gezi turları ile unutamayacağınız bir deneyim yaşayarak eğlenebilirsiniz. Böylelikle yalnızca operasyon yaptırmak için değil aynı zamanda kendinizi en konforlu şekilde tatil yapmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm bu süreçlerin ardından dilediğiniz estetik görünümlere sahip olup kaliteli ve konforlu vakit geçirebilirsiniz. Bwell tr olarak sağlığınız, güvenliğiniz ve konforunuz bizim için en önemli önceliğimizdir. Kendinizi tüm bu alanlarda en iyi hissedebileceğiniz sağladığımız bütün sağlık hizmetleri bizimle fazlasıyla mümkündür.