WhatsApp

Metastatik Kanser

Metastatik Kanser
Metastatik Kanserin Tanımı Nedir?


Orijinal yerinin ötesine vücudun diğer bölgelerine geçen kanser, metastatik kanser olarak bilinir. Metastatik kanseri tam olarak anlamak için önce onu tanımlamamız gerekir:

"Metastaz" terimi, kanserin yayılmasını ifade eder. Kanser hücreleri, normal hücrelerden farklı olarak vücudun orijinal yerinin dışına yayılabilir. Genellikle ilerlemiş kanser veya Evre IV kanseri olarak bilinen metastatik kanser, bu olduğunda ortaya çıkar. Neredeyse tüm kanserlerin yayılma potansiyeli vardır, ancak yayılıp yayılmaması bir dizi değişkene bağlıdır. Üç tip metastatik tümör vardır (metastazlar):

Tümörün etrafındaki dokuya doğru büyüme yeteneğine sahiptirler.

Kanser hücreleri, dolaşımınız yoluyla vücudunuzun diğer bölgelerine hareket etme yeteneğine sahiptir.

Kanser hücreleri, lenf sisteminiz yoluyla yerel veya uzaktaki lenf düğümlerine geçebilir.

Ne tür kanserlerin yayılma olasılığı daha yüksektir?

Daha önce belirtildiği gibi, hemen hemen tüm tümörler oluşum alanının dışına yayılma potansiyeline sahiptir. Metastatik kanser en yaygın biçimlerinden biridir.


Meme kanseri kadınları etkileyen bir hastalıktır.
Prostat kanseri erkekleri etkileyen bir hastalıktır.
Akciğer kanseri.
Böbrek kanseri.
Tiroid karsinomu, tiroid bezini etkileyen bir hastalıktır.
Kolon kanseri bağırsağı etkileyen bir kanser türüdür.
Pankreas kanseri pankreası etkileyen bir kanser türüdür.
Kemik kanseri, kemiklerin bir malignitesidir.
Karaciğer kanseri.


En Yaygın Metastatik Kanser Lokasyonları Nelerdir?

Akciğerler, karaciğer, kemikler ve beyin kanserin yayıldığı en yaygın yerlerdir. Adrenal bez, lenf düğümleri, cilt ve diğer organlar bulunabileceği çeşitli alanlar arasındadır.

Bazen bir metastaz, orijinal bir malignite (menşe noktası) tanınmadan keşfedilebilir. Bu durumda, sağlık uzmanınız ana kanser nedenini belirlemek için kapsamlı bir araştırma yapacaktır. Hiçbiri tespit edilemezse, durum belirsiz orijinli kanser (CUPS) olarak sınıflandırılır.Metastatik Kanserin Belirti Ve Semptomları Neye Benziyor?

Metastatik kanser, bazı kişilerde çok az semptomla veya hiç semptom olmadan kendini gösterebilir. Semptomlar varsa, bunlar metastaz bölgesi tarafından belirlenir.

Kemiklerin Metastazı

Kemik metastazları ağrılı olabilir veya olmayabilir. Hafif bir yaralanmadan sonra kemik kırılması veya hasar olmaması, kemik metastazlarının en erken göstergesidir. Bacak uyuşması veya bağırsak veya mesane kontrolü sorunlarının eşlik ettiği şiddetli sırt ağrısı bir kez kontrol edilmelidir.

Beyin Metastazı

Baş ağrısı, baş dönmesi, görme sorunları, konuşma sorunları, mide bulantısı, yürüme güçlüğü ve oryantasyon bozukluğu, bir tümörün beyne yayıldığının belirtileridir.

Akciğer Metastazı

Akciğerlere yayılan kanserin belirtileri ve semptomları sıklıkla belirsizdir. Bunun nedeni, diğer hastalıkların semptomlarıyla karıştırılmalarıdır. Öksürük (verimli veya üretken olmayan), öksürükten kan gelmesi, göğüste rahatsızlık veya nefes darlığı uyarı belirtileridir.

Karaciğer Metastazı

Ağrı, kilo kaybı, mide bulantısı, iştahsızlık, karın sıvısı (asit) ve sarılık, karaciğer metastazlarının (cildin ve gözlerin beyazının sararması) semptomlarıdır.


Metastatik Kanser Nasıl Yayılır Ve Buna Ne Sebep oOur?

Kanser hücreleri birincil tümörden ayrılıp kan dolaşımı veya lenf arterleri yoluyla vücudun diğer bölgelerine taşındığında buna metastatik kanser denir.


Metastatik Kanserin Olup Olmadığını Belirlemek İçin Doktorum Hangi Testleri Yapacak?

Metastazları saptamak için evrensel bir test yoktur. Sahip olduğunuz kanserin türüne ve yaşadığınız semptomlara bağlı olarak sağlık uzmanınız tarafından testler istenecektir.

Kan Testleri

Karaciğer enzimleriniz yüksekse, rutin kan testleri doktorunuzu uyarabilir. Bu karaciğer metastazının bir işareti olabilir. Bununla birlikte, ilerlemiş kanser varlığında bile, bu kan testi bulguları genellikle iyi huyludur.Kanser Belirtileri  Nelerdir?

Tümör belirteçleri bazı malignitelerde bulunur ve teşhis konulduktan sonra hastalığın ilerlemesini izlemek için kullanılabilir. Tümör belirteçlerinin seviyeleri yükselirse, kanserinizin ilerlediğini gösterebilir. İşte birkaç örnek:

CEA, kolon kanseri (karsinoembriyonik antijen) anlamına gelir.

CA-125, yumurtalık kanseri için bir belirteçtir.

PSA, prostat kanseri (prostata özgü antijen) için bir testtir.

AFP (alfa-fetoprotein) ve HCG (insan koryonik gonadotropin) kanser testleridir (insan koryonik gonadotropin).

Bazı tümör belirteçleri daha az spesifik olduğundan, metastaz teşhisinde kullanılmazlar.


Organ Tarama Yöntemleri Nelerdir?

Vücudunuzun içini "fotoğraflayan" çeşitli testler vardır. Uygun testler semptomlara ve kanser türüne göre belirlenir. Aşağıdaki görüntüleme tetkikleri yapılabilir:

Ultrason, karnı incelemenin ve maligniteleri tespit etmenin bir yöntemidir. Karındaki sıvıyı algılayabilir ve sıvı dolu olan kistleri katı kitleler olarak ayırt edebilir.