WhatsApp

Mide kanseri

Mide kanseri

Kanser hücresi vücudun herhangi bir alanında çeşitli sebeplerden kaynaklı genetik mutasyonlar geçirmesi sonucu kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile adlandırılır.

 

Kontrol dışı ve sınırsız çoğalan hücreler ilk olarak tümör adı verilen kitleler açığa çıkartır.

Ve bu kitleler zaman geçtikçe çevre dokulara ve bazen uzak vücut dokularına yayılım gösterirler. Bu olay mide. Dokusunda ortaya çıktığı zaman bu olaya mide kanseri denmektedir.

Mide kansri midenin iç dokusunu kaplayan sağlıklı hücrelerin farklı sebeplere bağlı kanser hücrelerine dönüşmesi sonucu açığa çıkar. Dünyada en çok ortaya çıkan kanser çeşitlerinin %10’luk kısmını oluşturur. Erkeklerin yakalanma oranı kadınlara göre daha yüksektir.  Bu kanser türü oldukça sessiz bir şekilde ilerleme gösterir ve genellikle ilerlediği zaman belirtiler gösterir.

 

 

Mide Ca sebepleri Nelerdir ?

 

 • Dengesiz ve düzensiz beslenmek
 • Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı
 • Ülser ve gastrit
 • C vitamini az tüketmek

 

Mide Ca Belirtileri Nelerdir ?

 

 • İştahsızlık
 • Sürekli devam eden baskın mide ağrısı
 • Bulantı Kusma
 • Erken doyma
 • Aşırı ve ani kilo kaybı
 • Yutkunmada zorluk, takılma hissi
 • Halsizlik yorgunluk
 • Siyah trenkli dışkılama ve kanlı kusma
 • Mide ve karın bölgesinde ele gelen sertlik

 

 

 

 

 

Mide Ca Tanısı Nasıl konur ?

 

Üst Sindirim Sistemi Endoskopisi (Gastroskopi)

Ucunda. Kamera bulanan bir sistemle ağızdan girilerek yemek borusu mide ve ince bağırsağın ilk bölümünün incelenmesine d enmektedir. İşlem esnasında hekim anormal yapılar gördüğü taktiede endoskopi esnasınds biyopsi yapabilir. Alınan bu doku patoloji laboratuvarında incelenir ve tanı konur.

 

Görüntüleme Testleri

Ultrason tomografi (CT) manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve PET-BT gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde tanı ve hastalığın evresinin belirlenmesi. Sağlanır.

 

Mide Ca Evreleri ?

 

 • Evre: Kanser hücresi mukozadaki hücrelerin üst tabakasının altından daha fazla büyümemiştir. Bir lenf ve vücudun herhangi bir alanına yayılmamıştır.
 • Evre: Kanser, üst hücre tabakasının altında büyümüştür. Ama hala asıl kas tabakasına ulaşmamıştır. Sadece midenin yakın bölgesinde üç ile altı lenf noduna yayılmıştır. Mideye uzak olan diğer organlara kanser henüz yayılmamıştır.
 • Evre: Kanser midenin ana kas tabakasına haline gelmiştir. Yedi ya da daha çok lenf noduna yayılmış, ancak mide dışındaki dokulara ya da  organlara yayılmamıştır.
 • Evre: Bu evre, hastalığın en ileri evresi olup kanserli hücreler midenin dışında vücudun diğer bölgelerine metastaz yayılım yapmıştır.

 

Mide Ca tedavisi ?

 • Cerrahi operasyon midenin büyük bir kısmı ya da tamamı mide etrafındaki lenf düğümleri çıkarttırılıyor. Ameliyat süresi 2 ile 5 saat arasında sürmektedir.

 

 • Radyoterapi ( Sık olarak kuallan ılmaz ama tümörleri küçültmek ve ileri evrelerde ağrı hissini azaltmak amacıyla)

 

 • Kemoterapi ( tümör büyümesini yavaşlatmak için ve cerrahi operasyon geçiren hastalarda operasyon sonrası nüks ihtimalini azaltmak amacıyla kullanılır.)

 

Mide CA ameliyatı sonrasında yaşam ?

 

Bu operasyondan dolayı midenin yarısı alındığı için bu operasyonu olan kişilerin küçük küçük ufak ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Proteinden zengin fakat karbonhidrattan fakir yiyecekler hastaların yemek yedikten sonra kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Karın ağrıları rahatsız edici semptomların ilerleyen zamanlarda geçtiğini ya da geçeceğini bilmek son derece önemlidir. Tamamen yeme eyleminin normal haline dönmesi işlemden sonra ki bir yılı kapsar.

 

BWellTR  olarak medikal turizmde size en konforlu hizmeti sunmaktayız. Hizmetlerimiz arasında Türkiyede tedavisini olmayı arzuladığınız hastalık veya medikal işlemlerle ilgili sizlere en kaliteli şekilde sağlık danışmanlığı yapıyoruz. Tedavisini almak  istediğiniz hastalıklar ile  ilgili doktorlarımız tarafından aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgiler tarafınıza sağlanır. Sizleri vip araçlar ile havaalanından alarak konaklama yapacağınız otelinize transferinizi yapıyoruz. Geçireceğiniz operasyondan ve alacağınız tedaviden önce doktorunuz ile ön muayene görüşmesi ayarlanır ve size en uygun tedavi süreci ve operasyon işlemi planlanır Eski tetkik ve sonuçlarınız sizden istenir ve en yeni olan sonuçlarınız ile eski sonuçlarınızın karşılaşması için uzman doktorlar tarafından bir konsey kurulur bu konsey sonucunda hastalığınız ile ilgili en uygun tedavi seçenekleri sizin için planlanır. Operasyon ve tedavi süreci beraberindeki hastane sürecinizde sizlere kendinizi yalnız hissetmemeyeceğiniz konforlu ve rahat bir tecrübe sağlanması için tercümanınız her daim yanınızda oluyor. Operasyon ve uygulanan tedaviler sonrasında hastane çıkışından itibaren vip transfer aracınız sizleri tekrardan konaklayacağınız otele bırakmaktadır. Tüm bunların yanında transfer, konaklama ve tedavi sürecinizin yanı sıra ek olarak dünyanın en güzel turistik şehirlerinden biri olan İstanbul turu sizleri beklemekte…Dilediğiniz taktirde bu eşsiz şehri kültürel gezi turları ile unutamayacağınız bir deneyim yaşayarak eğlenebilirsiniz. Böylelikle yalnızca operasyon yaptırmak için değil aynı zamanda kendinizi en konforlu şekilde tatil yapmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm bu süreçlerin ardından dilediğiniz estetik görünümlere sahip olup kaliteli ve konforlu vakit geçirebilirsiniz. BWellTR olarak sağlığınız, güvenliğiniz ve konforunuz bizim için en önemli önceliğimizdir. Kendinizi tüm bu alanlarda en iyi hissedebileceğiniz sağladığımız bütün sağlık hizmetleri bizimle fazlasıyla mümkündür.