WhatsApp

Pankreans Kanseri

Pankreans Kanseri

Kanser hücresi vücudun herhangi bir alanında çeşitli sebeplerden kaynaklı genetik mutasyonlar geçirmesi sonucu kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile adlandırılır.

 

Kontrol dışı ve sınırsız çoğalan hücreler ilk olarak tümör adı verilen kitleler açığa çıkartır.

Ve bu kitleler zaman geçtikçe çevre dokulara ve bazen uzak vücut dokularına yayılım gösterirler. Bu olay pankreansta açığa. Çıkarsa bu duruma pankreans ca denmektedir.

 

Pankreans vücudumuz için önemli olan bir organdır. Karın bölgesinin alt kısmında yer alır. Mide onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsak ile çok yakındır pankreans insan vücudu için oldukça önemlidir. Bireylerin gün içersinde kullanıdığı besinlerin eritilmesi ve gıdalardan sağlanan glikozun sabit seviyede tutulması görevini tamamlar. Bu kanser türü kötü huylu kitlelerin neden olduğu kısa zamanda septom göstermeden ilerler erken tanısı zor olan kanserlerden biridir. Bu organda oluşan kanser hücreleri kısa zamanda diğer organlara sıçrayabilir bu sebepten dolayı en ufak belirti görüldüğünde uzman hekimlere muane olmak önceden tedavi için birebirdir.

 

Pankreans Kanser Türleri ?

 

Pankreans özsuyunu taşıyan dallarda oluşan kitlelerde ortaya çıkması ekzokrin pankreans ca’dır

Endokrin hormonları üreten yapılarda tümörlerde görülen ise endokrin pankreans ca’dır  bu kanser çeşitleri de kanserin vücuttaki izleyişine göre sınıflandırılır. Bunlar ;

 • Bölgesel Pankreans Ca ( Kanser sadece pankreanstatdır lenflere ve kan damarlarına yayılım göstermemiştir)
 • Metastatik Ca ( Kanser hücresi lenf nodulları ve kan damarlarıyla beraber karaciğer akciğer hatta kemiklere kadar sıçramıştır, Bu kanser tipinde kemotreapi ve radyoterapi uygulanır )
 • Nüks Pankreans Ca ( Tedaviden sonra cerrahi operasyon edilen bölgede ya da yakınlarında tekrarlanması halinde olan kanser türüdür)
 • Nöroendokrin Pankreans Ca ( Kendi arasında ikiye ayrılır, rezektabl , anrezektabl olarak rezektabl türü cerrahi müdahalelere uygundur radyolojik görüntüleme yöntemleriyle beraber çeşitli testlerden yardım alarak kanser. Hücresinin büyüklüğü ve yeri teşhis edilir bu tespitler sonrası cerrahi operasyonlara şans verilmesi halinde kitle cerrahi işlemle alınır.
 • Anrezektabl pankreans ca cerrahi operasyonlara uygun olmayan bir yöntemdir. Bu hastalarda tedavi olarak endokrin kanserine yönelik tedaviler uygulanır, moleküler görüntüleme yöntemleri ile uygun tedaviye karar kılınır.

 

Pankreans Ca Belirtileri ?

 

 • Depresyon halinde seyreden ruh hali
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Karının üst alanında oluşan ve sırta vuran ağrılar
 • İştahsızlık ve hızlı bir şekilde ortaya çıkan kilo kaybı
 • Cilt dokusunda ve gözlerde ortaya çıkan sararmalar
 • Bulantı ve kusma

 

Pankreans Ca Tanı Yöntemleri?

 

Ultrasonografi (USG) : Pankreasns dokusunda bir kitle olup olmadığını eğer varsa kitlenin boyutunu bu kitlenin etrafında olan dokularla yakınlığına yayılma hızına damarlara olan. Mesafesine gibi alanları inceler.

 

Bilgisayarlı Tomografi (CT)  Ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

 

Ct yönteminde ağız ve damar yolundan verilen opak madde sayesinde çekim yapılır bu yöntem hastalıkta %95 oranda tanı konulmasına yardımcı olur

Mr yönteminde ise kitlelerin  ayırıcı etkenlerini görmeye yardımcı olur

 

Kan Testleri CA19.9 ve CEA

 

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET Taraması) İlerlemiş kanser hastalarında kullanılır. Özel ilaç ile çekim yapılır kanser hücresinin hangi dokulara yayılım yapıtığını göstermek için kullanılır.

 

Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatikografi ( ERCP)

Onikiparmak bağırsağından girilen pankreatik kanal safra kanalları gibi alanların görüntülenmesi işlevini sağlayan bir tanı yöntemidir.

 

Pankreans Kanserinin Evreleri Nelerdir?

 

 • Evrede kanser sadece pankreanstatdır. Erken tanı konulduğu taktirde cetrahi operasyonla bu tümör alınır ve hastanın bu sorundan uzaklaşması sağlanır.
 • Evrede hastalık yakın dokulara ve lenf düğümlerine sıçramaya başlamıştır.
 • Evrede kanser hücreleri yakınlarda bulunan kan damarlarına sıçramaya başlamıştır.
 • Evrede ise kanser hücresi akciğer karın organlarını kapsayacak şekilde yayılmış olmaktadır.

 

Pankreans Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

 

Tedavi yöntemleri arasında ilki ve en etkilisi cerrahi ameliyattır. Birinci ve ikinci evrede olan hastalar için bu yöntem son derecede olumlu sonuçlar vermektedir. Bu işlemde pankreansın tamamı veya sadece tümörlü olan kısım alınır. Bu evrede yapılan işlemde hastalığın sıçrama hızına göre onikiparmak bağırsağı ve lenf nodları alınır. Kanser hastalıklarında erken tanı sonucunda hastaların ameliyatla normal hayatlarına dönmeleri mümkündür.Ancak yayılan kanser hücreleri ve üst evrelerde olması cerrahi operasyonları etkisiz hale getirmektedir. Böyle zaamanlarda radyoterapi ve kemoterapi uygulanır bu yöntemlerin beraber kullanılması kanser hücresinin daha da küçütülmesini sağlar ve operasyonla kolay bir şekilde çıkartılmasını sağlar. Kemoterapi bir ilaç tedavisidir ve kanser hücrelerinin yok edilmesinimhedef haline getirir. Aynı taktirde bu kötü huylu hücrelerin büyüme özelliklerinin yok edilmesine yardımcı olur.

 

Pankreans Ca Ameliyatı Öncesi ?

 

Ameliyat öncesi genel muane kontrolleri yapılır bu sırada birçok testler uygulanır hastanın ameliyata fiziksel uygunluğunun olma durumuna karar verilir. Ameliyat öncesi hastanın tütün ve tütün ürünlerini bırakmış olması gerekmektedir kan Sulandırı ilaçlarında aynı taktirde önemli bir etkendir.

 

Tedavi Sonrası Süreç ?

Sessiz bir şekilde ilerleyen kanser türünün %20 oranda erken tanı konulabilir. Bu sebepten kaynaklı cerrahi operasyonla bu hastalıktan kurtulma oranı oldukça düşüktür. Tedaviden sonraki etaplarda hastaların kısa bir aman içersinde eski hayatlarına dönmeleri ve kötü huylu kanser hücrelerinin kendini tekrarlamaması için kesinlikle sigara kullanmamaları gerekmektedir. Aynı taktirde dengeli ve düzenli beslenmek son derece mühimdir. Aynı zamanda aşırı kilo alınmaması ve psikolojik sağlığın korunmasına dikkat edilmelidir.

 

Bwell TR  olarak medikal turizmde size en konforlu hizmeti sunmaktayız. Hizmetlerimiz arasında Türkiyede tedavisini olmayı arzuladığınız hastalık veya medikal işlemlerle ilgili sizlere en kaliteli şekilde sağlık danışmanlığı yapıyoruz. Tedavisini almak  istediğiniz hastalıklar ile  ilgili doktorlarımız tarafından aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgiler tarafınıza sağlanır. Sizleri vip araçlar ile havaalanından alarak konaklama yapacağınız otelinize transferinizi yapıyoruz. Geçireceğiniz operasyondan ve alacağınız tedaviden önce doktorunuz ile ön muayene görüşmesi ayarlanır ve size en uygun tedavi süreci ve operasyon işlemi planlanır Eski tetkik ve sonuçlarınız sizden istenir ve en yeni olan sonuçlarınız ile eski sonuçlarınızın karşılaşması için uzman doktorlar tarafından bir konsey kurulur bu konsey sonucunda hastalığınız ile ilgili en uygun tedavi seçenekleri sizin için planlanır. Operasyon ve tedavi süreci beraberindeki hastane sürecinizde sizlere kendinizi yalnız hissetmemeyeceğiniz konforlu ve rahat bir tecrübe sağlanması için tercümanınız her daim yanınızda oluyor. Operasyon ve uygulanan tedaviler sonrasında hastane çıkışından itibaren vip transfer aracınız sizleri tekrardan konaklayacağınız otele bırakmaktadır. Tüm bunların yanında transfer, konaklama ve tedavi sürecinizin yanı sıra ek olarak dünyanın en güzel turistik şehirlerinden biri olan İstanbul turu sizleri beklemekte…Dilediğiniz taktirde bu eşsiz şehri kültürel gezi turları ile unutamayacağınız bir deneyim yaşayarak eğlenebilirsiniz. Böylelikle yalnızca operasyon yaptırmak için değil aynı zamanda kendinizi en konforlu şekilde tatil yapmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm bu süreçlerin ardından dilediğiniz estetik görünümlere sahip olup kaliteli ve konforlu vakit geçirebilirsiniz. Bwell tr olarak sağlığınız, güvenliğiniz ve konforunuz bizim için en önemli önceliğimizdir. Kendinizi tüm bu alanlarda en iyi hissedebileceğiniz sağladığımız bütün sağlık hizmetleri bizimle fazlasıyla mümkündür.