WhatsApp

Pediatrik Skolyoz Tedavisi

Pediatrik Skolyoz Tedavisi
Pediatrik Skolyoz Nedir?Pediatrik skolyoz, bir çocuğun omurgasının anormal şekilde yana doğru kıvrıldığı veya döndüğü bir durumdur. Skolyoz hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Hafif skolyozu olan kişilerin yalnızca doktorları tarafından düzenli olarak görülmesi gerekebilir. Daha şiddetli vakaları olanlarda diş teli veya ameliyat gerekebilir.Pediatrik Skolyozun Belirtileri Nelerdir?Skolyoz genellikle ağrıya neden olmaz, bu nedenle semptomlar sıklıkla fark edilmeyebilir. Ebeveynler veya bakıcılar, çocuklarında aşağıdaki belirtileri izlemelidir:Eşit olmayan omuzlar.
Sürekli bir tarafa eğilmek.
Eşit olmayan bacak uzunluğu.
Belirgin omuz bıçak(lar)ı.
Düzensiz bir bel.
Yükseltilmiş kalçalar.
Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, çocuğunuzun taranması için doktorunuza başvurun.


Pediatrik Skolyoz Nasıl Teşhis Edilir?Siz veya bir bakıcı veya öğretmen çocuğunuzun skolyoz olabileceğini düşünüyorsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin.

Skolyoz değerlendirmesi birkaç aşamadan oluşur:Doktorunuz, ailede skolyoz öyküsü olup olmadığını belirlemek için genellikle kapsamlı bir öykü ile başlar. Tarih ayrıca, omurganın eğriliğini açıklayabilecek doğum kusurlarını veya travmayı taramak için kullanılacaktır.

Doktor daha sonra çocuğunuzun sırtının, göğsünün, leğen kemiğinin, bacaklarının, ayaklarının ve cildinin fizik muayenesini yapacaktır. Doktor, çocuğun omuzlarının düz olup olmadığına, başının ortalanmış olup olmadığına ve vücudun karşıt taraflarının düz görünüp görünmediğine bakacaktır.

Doktor daha sonra sırt kaslarını incelemek ve göğüs kafesinin bir tarafının diğerinden daha yüksek olup olmadığını görmek için çocuktan öne doğru eğilmesini isteyecektir.

Uzuvları kontrol ederken, doktor uzuvların aynı uzunlukta olup olmadığını değerlendirecektir. Ayrıca omurga eğriliğine neden olabilecek karın kas gerginliğini de kontrol edecektir.

Fizik muayeneden sonra, doktor skolyoz teşhisini doğrulamak için omurganın röntgenini isteyebilir. Röntgen, tüm omurganın görülebilmesi için çocuğunuz ayaktayken çekilecektir. Doktor daha sonra röntgende gösterildiği gibi omurganın eğrilerini ölçecektir. 25 dereceden büyük eğrilikler tedavi gerektirebilir.

Doktorunuz çocuğunuzda skolyoz olduğunu tespit ederse, tedavi için sizi bir ortopedik omurga uzmanına sevk edecektir.Pediatrik Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

Pediatrik skolyoz tedavisi birkaç faktöre bağlıdır:Skolyoz türü.
Eğrinin türü ve derecesi.
Ailenizin skolyoz öyküsü.
Çocuğunuzun yaşı.
Çocuğunuzun iskelet olgunluğuna kadar kalan büyüme yılı sayısı.
Skolyozlu çocukların çoğunda, yalnızca dört ila altı ayda bir izlemeyi gerektiren hafif vakalar olacaktır.


Çocuğunuzun doktoru omurilik eğrisinin kötüleştiğini fark ederse, daha fazla ilerlemesini önlemek için özel bir korse kullanılmasını önerebilir.Korse omurga eğriliğini kontrol edemiyorsa veya çocuk ilk görüldüğünde eğrilik şiddetliyse ameliyat gerekli olabilir. Bu genellikle spinal eğri 45 dereceden fazla olduğunda önerilir. Cerrahinin şiddetli skolyoz için çok etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur.Pediatrik Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?Bu makale, aşağıdaki pediatrik skolyoz cerrahi yaklaşımlarına genel bir bakış sunmaktadır:Spinal füzyon


Yerinde füzyon


Enstrümantasyon ile spinal füzyon


Hemivertebra çıkarılması


Geleneksel büyüyen çubuklar


Manyetik kontrollü yetiştirme çubukları


Büyüme odaklı cihazlar


Vertebral vücut tethering veya füzyonsuz skolyoz düzeltmesi
Pediatrik Skolyoz İçin Spinal Füzyon
Ameliyat skolyoz tedavisi tartışmasına girdiğinde, ister birincil ameliyat olsun ister ayrı bir skolyoz prosedürünü desteklemek için dahil edilmiş olsun, spinal füzyon genellikle tartışmanın bir parçasıdır. Basit bir ifadeyle, spinal füzyon, iki omurga kemiğini belirli bir süre boyunca tek bir katı kemiğe "kaynaştıran" veya biyolojik olarak birbirine kaynak yapan yeni kemik büyümesini uyarmak için kemik aşısını kullanır. Füzyon, cerrahi olarak düzeltilmiş bir omurgaya stabilite katar.Çocukluk skolyozu için spinal füzyonun hedefleri, anormal eğrinin ilerlemesini durdurmak veya eğriyi tamamen düzeltmek olabilir. Füzyonun çocuğunuzun eğriliğinin kötüleşmesini durdurup durdurmayacağı veya kalıcı olarak düzeltip düzeltmeyeceği, çocuğunuzun özel durumuna bağlıdır.Yerinde Füzyon: Eğri İlerlemesini Durdurma
Çocuğunuzda muhtemelen kötüleşecek hafif veya orta dereceli bir eğri varsa, omurga cerrahınız yerinde spinal füzyon önerebilir. Yerinde, "orijinal yerinde" anlamına gelir. Bu yaklaşım, bir sorun haline gelmeden önce eğriyi yönetir. Eğri, bu tür bir füzyonla mutlaka düzeltilmeyecektir, ancak ilerlememelidir. Çoğu çocuk bu prosedür sırasında bir miktar omurga düzeltmesi yapacaktır.Diğer füzyon türlerinde olduğu gibi yerinde füzyon, çocuğunuzun sırtından (bu posterior olarak bilinir), vücudun önünden (anterior) veya her ikisinin bir kombinasyonundan gerçekleştirilebilir.