WhatsApp

Testis kanseri

Testis kanseri

Testisler erkeklerin penisinin altında bulunan ve skrotum adı verilen deri ile kaplı yumurta şeklinde bir çift organdır. Testislerin görevi sperm ve testesteron üretmektir. Testis kanseri kökenini üreme hücrelerinden alan ve testiste görülen kanserdir.. Testis kanseri çok erişkin erkeklerde görülür. Toplumda görülme sıklığı ise  100.000 kişide 4'tür. Nedeni tam olarak bilinememektedir. Çocukluk döneminde inmemiş testisin 10 yaşına kadar tedavi edilmemiş olması bu kansere neden olmaktadır. Bir testiste kanser olduğunda diğer testiste ki kanser riski artmaktadır. Bu kanser türü halk arasında yumurta kanseri olarak bilinmektedir. Testis kanseri, erkek testis yumurtalarında kitle oluşumuyla varlığı fark edilen bir hastalıktır.

Testis Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

 • Hastsanın yaşı
 • Hastanın genetik faktörleri
 • İnmemiş Testis
 • Anormal olarak testisin gelişmesi
 • Testislerin iltahaplanması
 • Aids (HIV) enfeksiyonu
 • Kısırlık

Testis Kanserinde Hangi Belirtiler Görülür ?

 • Testiste kitle oluşumu veya şişlik
 • Testiste sıvı birikmesi
 • Testislerin birbirinden farklı boyutta olması
 • Alt karın kasık ve testis bölgesinde şiddetli ağrı
 • Testis bölgesinde rahatsızlık
 • Yayılma durumunda ortaya çıkan sırt ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı

Testislerin birinde veya ikisinde ağrısız bir şekilde gelişen şişlik ve kitleler en çok görülen belirtilerin başında yer almaktadır. . Şişlik belirtilerinin tamamının farklı etmenlerden ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Testis kanserinin erken evrede farkına varılması ve tanı konulması tedavinin başarı oranını arttırarak  herhangi bir belirti görülmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna gitmek en sağlıklı olanıdır.

Testis kanserinin yayılım yaptığı bu durumlarda farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Lenf bezleri, akciğer ve karaciğer bu kanserin en yaygın yayılım alanlarından birkaçını oluşturmaktadır. Kanserli hücreler lenf bezlerine sıçrama  gösterdiğinde özellikle bel bölgesinde ağrı görülür. Akciğere yayılmasında şiddetli öksürük, öksürürken kan görülmesi, nefes darlığı ve  son olarak göğüs ağrısı gibi belirtiler yaygındır. Karaciğer yayılımının  en yaygın belirtisi ise karın ağrısıdır. Testis kanseri az da  olsa beyine de yayılım yapabilir. Bu durumda, hastalarda oldukça şiddetli baş ağrıları görülmektedir.

Testis Kanseri Tanı Yöntemleri

Testis kanseri bazı durumlarda hastanın kendisi tarafından anlaşılır. Testislerin birinde gelişen ve ortaya çıkan dikkat çeken şişkinlik ve ağrılar hastalar tarafından fark edilmektedir. Diğer durumlarda genel kontrollerde ve fiziki muayene sırasında hekim tarafından fark edilir. Testislerde gelişen her anormal yumru kanser anlamı taşımaz , bu sebeple  doğru tanının konması için çeşitli teşhis yöntemleri uygulanılmaktadır.

Bunlardan ilki radyolojik görüntüleme olan ultrasondur (ses dalgası). Ultrason ile testislerin detaylı görüntüsü ile elde edilir. Bu testte testislerdeki yapılanmalar kesin olarak görüntülenir ve kitlenin tümör olup olmadığı anlaşılır.

Kan testlerinde  uygulanan tanılama yöntemleri arasındadır.  Tümörün belirtileri kan seviyelerinden anlaşılı. Bu sebepten dolayı  testis kanseri şüphesi olan durumlarda kan testi de mutlaka gerekir.

Tümör hücreleri vücudun kan akımına göre tümör belirteçleri (tümör markerları)  maddeleri salgılar. Bu maddelerin kandaki ölçümü yapılarak tanı kesin olarak konur.

Testis tömürlerinde kullanılan tümör belirteçleri AFP (alfa fetoprotein), beta-hCG ve LDH’dır. Bu belirti faktörleri tümör tiplerinde yüksek saptanabilir. Ayrıca bu belirti faktörleri tedavi sonrası takiplerde kullanılmaktadır.

Testis tümörü tanısı konulan hastalarda tümörün karındaki lenf bezlerine ya da  akciğerlere yayılım yapıp yapmadığı için hastalardan bilgisayarlı tomografi istenilmektedir. Testis tümörleri karın arka duvarı denilen retroperitonel alana lenf dolaşımı ile taşınıp burada lenf nodları denilen kitlelere neden olurlar.

 

Testis Kanserlerinin Tipleri Nelerdir?

Testis kanserinin adlandırılması genel olarak hücre yapısı ve tipine göre yapılır. Neredeyse tüm  testis kanserlerinin temel yapısını  germ hücresinin oluşturulduğu söylenmektedir. Germ hücresi, bütün vakaların yaklaşık %95’inin kökenini oluşturur. Germ hücresinin temel görevi sperm üretmektir bu hücreler aynı zamanda cenin içinde organ ve dokuların gelişmesinde de büyük önem taşır.

Germ hücresinin iki farklı türü vardır.

Seminoma:

Her yaş grubunda ki erkekte görülme ihtimali olsa da genellikle  ileri yaştaki erkeklerde daha çok görülen seminoma, tüm testis kanseri vakalarının birçoğunu  oluşturur. Çok inatçı bir tür olmayan seminoma türünün radyasyon (ışın) tedavisine daha olumlu bir cevap vermesi sebebiyle bu vakalarda tedavinin başarıya ulaşma ihtimali oldukça daha yüksektir.

Nonseminoma

Seminoma dışı olarak sınıflandırılan nonseminoma, genel olarak 15 ve 30 yaş grubundaki genç erkeklerde görülen testis kanseri türü.  Çok hızlı şekilde gelişen ve yayılan kanserli hücreler farklı alt gruplara ayrılır. Embriyonal karsinom, yumurta (yolk) kesesi karsinom, koriyokarsinom ve teratom, seminoma dışı kanser isimleri denmektedir bunlara. Bu alt türler genellikle iki farklı türün karışımı şeklinde kendini göstermektedir

Testis Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Evre 1: Tümör yalnızca testistedir yayılım göstermemiştir.

Evre 2: Kanser karın bölgesinde bulunan lenf bezlerine yayılmıştır.

Evre 3: Kanser karındaki lenf bezleri dışında bulunan  uzak bölgelerdeki lenf bezlerine ve akciğerlere yayılım göstermiştir.

Testis Kanserinde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Testis kanserlerinde hem tanı hem tedavi, testisin inguinal orşiektomi adı verilen kasık üzerinden yapılacak cerrahi operasyonla çıkarılmasını gerektirmektedir..

 

Cerrahi Tedavi

 

İleri ya da  yüksek riskli kanserli erkek hastalarda, retroperitoneal lenf nodülü diseksiyonu (abdominal lenf nodlarını çıkarmak için uygulanan cerrahi prosedür) hastalara önerilebilir.

Kemoterapi

 

Testis dışına yayılım göstermiş kanserli hücrelerin tedavisini etmek amacıyla kemoterapi ilaçları uygulanabilir Yanı sıra, kimi hastalarda ameliyat sonrasında da ek bir tedavi yöntemi olarak  kemoterapi uygulanabilir.

Radyasyon Tedavisi

 

Bazı testis kanserli hastalarda radyoterapi ( ışın ) kemoterapi ya da  cerrahi işlemlerle beraber kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Vre yayılımları bulunan ya da cerrahi müdahale için uygun olmayan çoğu hastalarda da radyoterapi kemoterapi ile kullanılabilir.

 

Bwell TR olarak medikal turizmde size en konforlu hizmeti sunmaktayız. Hizmetlerimiz arasında Türkiyede tedavisini olmayı arzuladığınız hastalık veya medikal işlemlerle ilgili sizlere en kaliteli şekilde sağlık danışmanlığı yapıyoruz. Tedavisini almak  istediğiniz hastalıklar ile  ilgili doktorlarımız tarafından aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgiler tarafınıza sağlanır. Sizleri vip araçlar ile havaalanından alarak konaklama yapacağınız otelinize transferinizi yapıyoruz. Geçireceğiniz operasyondan ve alacağınız tedaviden önce doktorunuz ile ön muayene görüşmesi ayarlanır ve size en uygun tedavi süreci ve operasyon işlemi planlanır Eski tetkik ve sonuçlarınız sizden istenir ve en yeni olan sonuçlarınız ile eski sonuçlarınızın karşılaşması için uzman doktorlar tarafından bir konsey kurulur bu konsey sonucunda hastalığınız ile ilgili en uygun tedavi seçenekleri sizin için planlanır. Operasyon ve tedavi süreci beraberindeki hastane sürecinizde sizlere kendinizi yalnız hissetmemeyeceğiniz konforlu ve rahat bir tecrübe sağlanması için tercümanınız her daim yanınızda oluyor. Operasyon ve uygulanan tedaviler sonrasında hastane çıkışından itibaren vip transfer aracınız sizleri tekrardan konaklayacağınız otele bırakmaktadır. Tüm bunların yanında transfer, konaklama ve tedavi sürecinizin yanı sıra ek olarak dünyanın en güzel turistik şehirlerinden biri olan İstanbul turu sizleri beklemekte…Dilediğiniz taktirde bu eşsiz şehri kültürel gezi turları ile unutamayacağınız bir deneyim yaşayarak eğlenebilirsiniz. Böylelikle yalnızca operasyon yaptırmak için değil aynı zamanda kendinizi en konforlu şekilde tatil yapmış gibi hissedebilirsiniz. Tüm bu süreçlerin ardından dilediğiniz estetik görünümlere sahip olup kaliteli ve konforlu vakit geçirebilirsiniz. Bwell tr olarak sağlığınız, güvenliğiniz ve konforunuz bizim için en önemli önceliğimizdir. Kendinizi tüm bu alanlarda en iyi hissedebileceğiniz sağladığımız bütün sağlık hizmetleri bizimle fazlasıyla mümkündür.